Sağlık Turizmi


Turizm, dinlenmek, eğlenmek ve tanımak gibi amaçlar ile yapılan geziler ve bir ülkeye/bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turistik gezi, insanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil ekonomik, kültürel  ve toplumsal olarak da iletişim içinde olmalarını sağlar. Son dönemde sağlık turizmi, turistik gezilerin arasında önemli bir yere sahip olmuştur.

Sağlık turizmi, sağlığın korunması ve hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kişilerin yaşadığı yerden başka bir ülkeye seyahat ederek sağlık ve turizm olanaklarından yararlanmasıdır. Bu amaçla seyahat eden kişiye sağlık turisti denilmektedir. Ülkelerarası sağlık turizmi geçmişte az gelişmiş ülkelerden, gelişmiş ülkelerdeki sağlık merkezlerine ziyaretler olarak gerçekleşirken, günümüzde yön değiştirerek gelişmiş ülkelerden uygun fiyatlar ve alternatif tedavi olanakları sebepleri ile diğer ülkelere sağlık turistleri gitmektedir. Son dönemde sağlık taramasından, organ nakline kadar geniş bir yelpazede çeşitli tetkikler, ameliyatlar ve dental tedaviler amacıyla yapılan bu seyahatler hem sağlık hem de turizm sektörünün dikkatini çekmektedir. Turizm konusunda ciddi bir cazibe merkezi olan Türkiye, son dönemde sağlık alanında yapılan yatırımlar ile teşhis ve tedavi amacıyla yurtdışından gelen misafirleri konuk etmeye başlamıştır. Türkiye’de sağlık turizmi alanında faaliyet gösterebilmek için tüm kuruluşların ‘Sağlık Turizmi Yetki Belgesi’ alması gerekmektedir.
Dental Turizm de sağlık turizminin alt dalı olarak önemli bir paya sahiptir. Artan bir ivme ile çok sayıda yabancı turist ağız diş sağlığı tedavileri için Türkiye’yi seçmektedir.
Neden İzmir?
Türkiye’nin 3. büyük kenti olan İzmir, bir çok tarihi ve turistik mekana ve yakın komşuluğa sahiptir. Tarihi Agemmemnon kaplıcası (Balçova Termal), Asklepion, tarihin ilk hastanesi gibi önemli yerler buradadır. Foça 60 km, Çeşme 75 km, Kuşadası (Efes Antik Kenti, Meryem ana kilisesi vs) 95 km, Bodrum 180 km uzaklıkta yer almaktadır. Direkt Uluslararası uçuşlara imkan sağlayan Adnan Menderes Havalimanı şehir merkezine 20 dk. mesafede bulunmaktadır. Tedavi için şehrimize gelen misafirlerin, bir yandan da bütün tatil merkezlerine kolay erişebiliyor olması, İzmir’i önemli sağlık turizmi merkezlerinden birisi haline getirmiştir. Hava durumu olarak 4 mevsimin yaşandığı ılık bir iklime sahiptir.

*İZMİRDE GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Neden Prof. Dr. H. Ayberk ALTUG Klinik?
1994 yılı Ankara/Gazi Üniversitesi mezuniyetinden sonra Ağız Diş Çene Cerrahisi Uzmanlığı/Öğretim Üyeliği yapan Ayberk ALTUĞ, 2021 yılında İzmir’de kurduğu kliniğinde uluslararası standartlarda, yüksek hasta memnuniyetine dayalı ağız diş sağlığı hizmeti vermeye özen göstermektedir. İngiltere, Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk ve yabancı birçok hasta, dental implantlar/protezleri başta olmak üzere, gülüş tasarımı, zirkon/porselen kaplamalar, diş beyazlatma gibi tedaviler için başvurmaktadır.