Kemik ve Yumuşak Doku Takviyesi (Ogmentasyon)


Kemik Ogmentasyon

Dental implantları desteklemek için doğal ve sağlıklı kemiği yetersiz olan hastalar, kemiği yeniden yapılanma işlemi olan Kemik Ogmentasyon işlemi için ideal adaylar olabilir. Amaç, alveoler kemik yapısına implantların yerleştirilip güvence altına alınabileceği sağlam bir yapı sağlamaktır. Büyütme, en sık olarak, çene kemiğinizdeki mevcut kemiğine kemik grefti materyali yerleştirilerek yapılır.

Dental implantların başarılı bir şekilde tutulması için çenenizin onları desteklemesi ve çene kemiğine sağlam bir şekilde tutması için sağlıklı bir kemiğe sahip olması gerekir. Periodontal hastalık, yüzünüze ve çenenize bağlı yaralanma veya travma gibi durumlar yaşamışsanız, kemik kaliteniz tehlikeye girebilir.

Adım Adım Kemik Ogmentasyon

Modern kemik grefti genellikle minimal invaziv bir işlemdir. Diş uzmanı kemik büyütme işleminizi diş çekimi ile aynı anda yapmaya karar verirse, daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, uzun süre dişleri eksik olan hastalar için, işlem bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezikle başlar ve kemiği açığa çıkarmak için diş eti dokusunda bir kesi yapılır. Cerrah daha sonra kemik greft materyalini, kollajen ve proteinleri içeren ağızdaki kalan kemiğe enjekte eder ve daha sonra alan, dişeti dokusunu kapatmak için dikilir.

Yeni kemik büyüdükçe, tamamen emilen greft materyalinin yerini alır. Yeni kemiğin, greftin boyutuna ve mevcut kemiğin durumuna bağlı olarak dental implantların yerleştirilmesinden önce iyileşmesi birkaç haftadan dokuz aya kadar sürebilir.

Bakım ve Tedavi

Kemik Ogmentasyonu işleminden sonra, diş hekiminiz yeni kemiğin yenilenmesini beklerken takip etmeniz gereken ağız bakımı talimatlarını verecektir. Tamamen iyileşmesi altı ile dokuz ay sürer ve bu süre zarfında takma diş takamaz veya belirli yiyecekleri yiyemeyebilirsiniz. Enfeksiyon ve ağrı gibi rahatsızlıkları hafifletmek için antibiyotik verilebilir.